Kas Sinu koer on niivõrd suurepärane, et tal võiks ka äkki olla pesakond armsaid karvapallikesi? Kas ta on ületamatult kiire, osav ning tark, saab jutust aru ning loeb soove Su silmist? Kõik bordercollie´d ongi täiesti võrratud koerad ning seetõttu on igati arusaadav, et oled oma koerast suures vaimustuses.
Siiski tasub enne koera paaritamist väga tõsiselt järgi mõelda, kuna bordercollie´d on maailmas kahes edetabelis, nad on kõige intelligentsem koeratõug ning samas on nad ka tõug, kes väga tihti varjupaikadesse satub ja magama pannakse. Mujal maailmas on loodud spetsiaalsed bordercollie´de päästeühingud, kes üritavad valedesse kätesse sattunud koertele uut võimalust anda. Kurb reaalsus on paraku, et tihtipeale ei oska enam keegi neid õnnetuid “teise ringi” koeri aidata. Eestis on hetkel veel bordercollie´sid üsna vähe, kuid juba on ka siin nii õnnelikult uue omaniku saanud koeri kui ka neid vähem õnnelike, keda on kahjuks magama pandud.
Mida rohkem on bordercollie´sid, seda suurem on võimalus, et nad kõik ei leia endale oma õiget kohta elus, seega ei tohiks seda keerulist koeratõugu mingil juhul mõtlematult paljundada. Igal inimesel ei pea olema bordercollie´t, igal bordercollie´l ei pea olema kutsikaid, kuid igal bordercollie´l peab olema töö, kodu ja inimene!
Bordercollie aretussoovitused
Terviseuuringud
- HD (mõlemal vanemal): tulemusega A, B või C. Tulemuse C saanud koera võib paaritada ainult koeraga, kelle HD uuringu tulemus on A
- ED (mõlemal vanemal): tulemusega 0
- Pärilike silmahaiguste uuring (mõlemal vanemal): tulemusega „leiuta“ päriliku katarakti (HC), RD ja PRA osas. Silmauuring ei või paaritushetkel olla vanem kui 24 kuud.
- Uuringute teostamise päeval peab koer olema vähemalt 12 kuune. Uuring peab olema teostatud ja ametlikult kinnitatud FCI poolt tunnustatud riigi usaldusarsti poolt enne paaritust.
- Keelatud on lähisugulaste omavaheline aretuskasutus (isa-tütar, ema-poeg, vend-õde kombinatsioonid).
- Samade isase ja emase paaritust ei korrata, et hoida tõu geenibaasi laiemana .
- Soovituslik: OCD, geenitestid (CEA, TNS, MDR1) või clear by parentage.
Näitusehinne
Näitusehinne (mõlemal vanemal): vähemalt H (ei arvestata kutsikaklassis saadud hindeid) .
Koolitus
Vähemalt üks järgnevatest (kõikidel aladel lubatud tõendatud välismaised töötulemused, mis on FCI poolt tunnustatud):
- AG-1/H-1 tulemusele „Suurepärane“ (0-5,99)
- KK-1 vähemalt tulemusele „Hea“ (80-89 punkti)
- SK-ALG I järk (160 – 200 punkti256 – 320 punkti)
- BH
- IPO-R E (RH-FL, RH-T, RH-F, RH-L, RH-W)
- FH
- PJK
- Karjatamine
Lisaks eelnevale ei tohiks kindlasti aretuses kasutada agressiivseid või muude tõsiste käitumisprobleemidega koeri. Soovitatav on eelnevalt uurida ka koera sugupuud erinevate päriliku komponendiga haiguste esinemise osas. Bordercollie´de haiguste kohta saab täpsemalt lugeda siit.
Mitte mingil juhul ei tohi paaritada omavahel kahte marmor (merle) geeni kandvat koera. Homosügootset marmorit (MM) kutsutakse ka tapvaks valgeks, kuna selle geeni kaks koopiat põhjustavad seda, et osad kutsikad surevad ning osad sünnivad deformeerunud/puuduvate silmadega ja kuulmislangusega. Marmorgeen on otse loomulikult olemas marmorvärvusega bordercollie´del, kuid marmorgeen võib varjatud kujul esineda ka punastel (Red and white), sooblitel (Sabble) ja mustaseljalistel (Saddleback) bordercollie´del.
Seetõttu ei tohi mingil juhul kunagi omavahel paaritada kahte marmorvärvusega bordercollie´t.
Marmorvärvi bordercollie paaritamisel punase, soobli või mustaseljalise bordercollie´ga peab olema kindel, et viimastel ei esineks varjatud marmorgeeni (vajadusel tuleb teha geenitest selle välistamiseks).
Punaste, sooblite või mustaseljaliste bordercollie´de omavahel mistahes kombinatsioonides paaritamisel peab vähemalt üks koertest kindlasti olema ilma varjatud marmogeenita (vajadusel tuleb teha geenitest marmorgeeni välistamiseks).