Enne kutsika võtmist

Bordercollie peale läheb palju aega ja raha

Enne koera võtmist tuleb hoolikalt järele mõelda – koer on kohustus kogu tema eluks. Koera pidamiseks kulub märkimisväärne hulk nii aega kui ka raha, millest kutsika soetamise maksumus on tegelikult väga väike osa. 

Enne borderi soetamist tasub tõsiselt mõelda, kas on tahtmist igapäevaselt keskmiselt tund aega koeraga tegeleda. Border on aretatud töötama vajadusel kogu päeva, seega peab iga borderiomanik olema valmis oma koerale piisaval hulgal mingit tegevust pakkuma. Selleks tegevuseks võib olla näiteks karjatamine, agility, sõnakuulelikkus, trikkide õpetamine, ninatöö ja mitmed teised koeraga harrastatavad tegevused. Tänapäeval kasutatakse seda usinat ning ergast lambakoera väga mitmesuguste erinevate ülesannete täitmisel: lõhkeainete ja narkootikumide otsimisel, lennujaamadest lindude minema ajamisel, erinevate haiguste puhul abikoerana (näiteks hüpokoerana), otsingukoerana, teraapiakoerana…

Tipptasemel võistluskoerte tavapärastest kuludest ärme parem rääkima hakkagi, need võivad väga lihtsalt kuus ka üle Eesti keskmise palga küündida. Keskmise bordercollie igakuised kulutused söögile, treeningutele ja muule võivad olla umbes 100 euro kandis. Lisaks peab kindlasti valmis olema ootamatuid loomaarsti kulusid kandma, kuna bordercollie´del võib üsna lihtsalt erinevaid traumasid esineda. Bordercollie´de tervise kohta saab rohkem lugeda siit.

On ka teisi toredaid koeratõuge

Juhul, kui Sul pole oma tulevasele koerale igapäevaselt piisavalt tööd pakkuda ning Sa ei soovi hakkata tegelema tipptasemel koeraspordiga, võiksid kaaluda endale borderi asemel mõne muu koera soetamist. Juhul kui kindel eelistus tõu suhtes puudub, siis tasub kindlasti mõelda  truu eluaegse sõbra toomise peale varjupaigast. Ka koeratõugude hulgas on väga suur valik, näiteks borderile sarnaste heade omadustega  tark, sõnakuulelik ning leebe pikakarvaline collie, kes ei ole niivõrd suure töövajadusega ning intensiivne. 

Kindlasti ei ole borderile piisav ainult pikkade, kasvõi mitmetunniste, jalutuskäikude tegemine. Veel vähem sobib talle päevade kaupa üksinda kuskil suures aias passimine. Border vajab lisaks üsna suurele füüsilise pingutusele kindlasti ka mingit  igapäevast ajutööd. Juhul kui omanik ei suuda koera vajadusi täita, võib tulemus olla katastroofiline. Border on nii väga nutikas kui ka samas väga usin ning igavledes võib ta üsna uskumatuid asju korda saata (mis võivad ka samas päris kulukateks osutuda). Auk läbi korteri seina naaberkorterisse, hiigelkaevandused õues, väikesteks tükkideks hekseldatud paberid, borderid on võimelised selleks kõigeks ning veelgi enamaks.

Kirjuta kasvatajale enda kohta põhjalikult

Üldiselt on bordercollie kasvatajad väga valivad selle suhtes, kellele nad oma kasvandikke müüvad ning üsna palju kutsikaid müüakse ka väljaspoole Eestit. Tihtipeale on kutsikad juba enne sündi broneeritud ning võib-olla isegi üsna pikk ootejärjekord. Kõige mõistlikum on otse kasvatajatega kontakteeruda ning eelkõige kirjutada, mida Sul on koerale pakkuda ja mida Sa koeraga teha sooviksid ning üldiselt oma isiku kohta (midagi motivatsioonikirja sarnast). Kutsikate tahtjaid on palju ning mitmed kasvatajad ei pruugi üldse vastatagi kirjadele stiilis: “Kas kutsikaid on? ” või “Palju maksavad?”.  Kutsikate hinna puhul võib arvestada, et tõupaberitega kutsikate hinnad algavad umbes 1500 euro juurest, seda nii Eestis kui välismaal.  Üldjuhul kasvatajad oma kutsikaid lihtsalt kodukoeraks loovutada ei soovi ning eelistatud on mõnda koerasporti harrastada soovijad. 

Kutsikat valitakse tema vanemate järgi

Kutsika valikul tuleks lähtuda eelkõige tema vanemate (ning teiste lähisugulaste) tööomadustest ning tervisest. Väikese kutsika puhul võib kasvataja (või kogenud silmaga koerahuviline) natuke osata näha, milline koer temast võiks kasvada, kuid see on paljuski siiski ennustamine. Loomulikult on kindlaks ohumärgiks kui kutsikas on arg, normaalne bordercollie kutsikas peaks olema juba kasvataja juures alustanud tutvumist erinevate inimeste ning olukordadega ning peaks olema ka võõraste suhtes uudishimulik, sõbralik ja mänguhuviline. Võimaluse korral peaks enne kutsika ostmist käima korra kutsikatega tutvumas ning hiljem rahulikult kodus mõtlema ja otsustama, kas antud kutsikas ja tema vanemad oleks ikka õige valik.  

Kindlasti võib kasvataja käest järgi uurida, mis oli tema aretuse eesmärgiks, millised on emase ning millised isase koera tugevad ning nõrgad küljed ning millised kutsikad võiksid sellisest kombinatsioonist ideaalis sündida. Väga hea oleks näha ka isast ning emast koera tööd tegemas, see annab hea ettekujutuse kutsikate tulevasest võimekusest. Isase ning emase koera juures peaks vaatama nende keskendumist omanikule ja tööle, liikumist, kehatüüpi, rahunemisvõimet, suhtumist inimestesse (peavad olema neutraalsed või sõbralikud), läbisaamist teiste koerte ja muude loomadega. Oluline on veel karjatamisinstinkti tugevus (karjakoeraks mõeldud bordercollie jaoks muidugi väga oluline, muude tegevuste harrastamisel ning koduses elus võib väga tugev instinkt pigem segada).